Palec strzelający

Palec strzelający jest to choroba, wywołana przez stan zapalny ścięgien mięśni zginacza palca ręki, na wysokości stawu śródręczno-palcowego. Zazwyczaj choroba obejmuje zakres kciuka i czwartego palca ręki, a najrzadziej palca małego.

Rozpoczyna się bezbolesnymi problemami ze zginaniem i prostowaniem palca. Podczas prostowania słychać charakterystyczny trzask spowodowany przeskakiwaniem ścięgna pod więzadłem, a po jakimś czasie pojawia się ból palca nad stawem śródręczno-paliczkowym, zaczerwienienie skóry i opuchlizna.

Bez leczenia, zgrubiałe ścięgno powoduje powstanie często bolesnego guzka i blokadę palca w trakcie prostowania. W sytuacja skrajnych, chory aby wyprostować palec wspomaga się drugą dłonią.

Palec strzelający – przyczyny

Próbując ustalić przyczyny choroby, stwierdzono, że w większym stopniu są na nią narażone osoby, które wykonują powtarzalne ruchy dłonią, osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów czy cukrzycą. Najczęściej występuje u kobiet i osób w wieku 40 – 60 lat.

Palec strzelający – leczenie

Przy lekkich stanach zapalnych skuteczne może być leczenie zachowawcze wspomagane lekami przeciwzapalnymi i sterydami.

Najskuteczniejszy jest jednak zabieg operacyjny uwolnienia ścięgna mięśnia zginacza palców, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a Pacjent wychodzi ze szpitala w dniu operacji.  Pełna rekonwalescencja trwa od 2 do 4 tygodni.

 

3 kroki do piękna i zdrowia

Ważny początek

Wykonaj badania w Formmed Es

Szczegóły zabiegu

Przebieg zabiegu

Zabieg operacyjny uwolnienia ścięgna mięśnia zginacza palców wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Czas trwania

1-4 h

Znieczulenie

Miejscowe

Pobyt w klinice

Pacjent wychodzi ze szpitala tego samego dnia.

Istotne wskazówki

Rekonwalescencja

Rekonwalescencja trwa od 2 do 4 tygodni.

Lekarze wykonujący zabiegi chirurgii ręki

UMÓW WIZYTĘ

     Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Przychodnia i Szpital FORMMED kontaktowała się z Tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail w sprawach dotyczących działalności leczniczej i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.